O Wydarzeniach

Wyspa światła. Wystawa multimedialna: instalacje, projekcje, interakcje

14 wybitnych artystów przedstawi instalacje związane ze światłem. Używając najnowszych technologii i tradycyjnych mediów, wyczarują ze światła wirtualny chór, świetliste owoce, promieniujące obrazy oraz neonowe drzwi.

Artyści i prace: Drzwi bez tytułu zaprojektowane przez Jarosława Perszko; interaktywne świetliste owoce Pawła Dudko; magiczne instalacje Joanny Krzysztoń; promieniujące obrazy Elizy Nadulskiej; magiczne instalacje multimedialne oraz praca interaktywna Sky light Grzegorza Rogali; spośród drzew wyłoni się podglądające nas Oko autorstwa Zuzanny Sadowej; na stawie zapłonie instalacja Wacława Ostrowskiego. Widzowie będą też mogli obejrzeć: filmy Ignacego Skwarcana; świetlną instalację Myekrany Dawida Szafrańskiego; balansującą instalację Jacka Jagielskiego; termowizyjne projekcje Rocha Forowicza. Będziemy mogli odpocząć na złocistej ławce Dariusza Skwarcana i wziąć udział w akcji Poczekaj! Mam dla ciebie wiersz Jacka Bąkowskiego, a także posłuchać, a nawet zagrać razem z Ryszardem Ługowskim na tybetańskich misach.

Kurator Eulalia Domanowska (dyrektor artystyczny Centrum Rzeźby Polskiej, krytyk sztuki).

10 – 13 września; godz. 17.00 – 22.00 | Park Miejski, Rynek, Muzeum Historyczne

Ciało – Światło – Ruch. Improwizacje teatru tańca

Cztery dni ze światłem i tańcem w centrum miasta: spektakl Warszawskiego Teatru Tańca action/CONTRaction/REaction w wykonaniu zawodowych artystów; etiudy i improwizacje – obok profesjonalnych tancerzy wystąpi młodzież z Przasnysza i… widzowie. Tematami będą ruch, cień oraz światło, wspomagane multimediami i muzyką, tworzoną na żywo.

Wykonawcy: Warszawski Teatr Tańca, Atelier WTT, uczestnicy warsztatów. Pomysłodawcą i realizatorem działań jest Aleksandra Dziurosz, dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca.

10 – 13 września, godz. 17.00 – 18.45 | Rynek

Film przeciw ciemności. Projekcje i rozmowy

Słynne filmy w pełnym świetle. Projekcja na jasnym ekranie, w zaciemnionej sali „najjaśniej”, ukazuje światło jako medium. A co dopiero filmy mówiące o świetle! Cykl Film przeciw ciemności ukaże światło jako opozycję ciemności, metaforę w „opowiadaniu” obrazem oraz narzędzie do „malowania” kinowego obrazu. Na ekranie wystąpią także ludzie pozbawieni światła – niewidomi – poszukujący wewnętrznego oświecenia. W programie ponadto spotkania publiczności z krytykiem i filmoznawcą. Wybranym projekcjom i spotkaniom będzie towarzyszyć pętla indukcyjna, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Filmy: Dziewczyna z perłą (reż. Peter Webber); Nocna straż (reż. Peter Greenaway); W ciemności (reż. Agnieszka Holland); Iluminacja (reż. Krzysztof Zanussi); Imagine (reż. Andrzej Jakimowski). Prowadzenie Karol Szafraniec (filmoznawca). 10 września gościem będzie Eulalia Domanowska (krytyk sztuki).

10 – 13 września | Kino Światowid

Stanisław Ostoja-Kotkowski. Malarstwo

Prezentacja obrazów powstałych w 1964 roku, malowanych farbami polimerowymi. To inny aspekt twórczości mistrza światła, którego artystyczne osiągnięcia zainspirowały pomysłodawców Festiwalu Fabryka Światła.

Kurator Agnieszka Brykner

10 września, godz. 12.00 | Muzeum Historyczne

O-świecenie laserem. Rodzinny piknik naukowy

Lasery na dotyk – kolorowa zabawa światłem i badanie jak światło wygląda z bliska. Bezpośredni udział publiczności w eksperymentach ze światłem. Ponadto bardzo kolorowe warsztaty z mieszania światła i barwnych płynów, tworzenie tęczy i zamknięcie jej w probówce.

Wykonawca Funiversity

13 września, godz. 11.00 – 17.00 | Parking przed Miejskim Domem Kultury

Łowcy światła. Gra miejska scince fiction

W dalekiej przyszłości, gdy zgasną gwiazdy, rozegra się walka z bezwzględnymi Łowcami Światła. Tajemniczy najeźdźcy przybędą do Przasnysza po złoża lumitu, bezcennego kryształu, pozwalającego przechowywać światło. By zwyciężyć, gracze będą musieli poprowadzić promień lasera, a w finale stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu. Czy w Przasnyszu ostanie się światło?

Zgłoszenia do udziału w grze przyjmuje Piotr Lipski, piotr.lipski@topografie.pl, tel. 600 975 954.

Wykonawca Stowarzyszenie Topografie

12 września, godz. 18.00 – 21.00 | Gra na terenie miasta

O Lumen Ecclesiae. Koncert chorału dominikańskiego z XIII wieku

Czołowy polski zespół wokalny, specjalizujący się w monodii liturgicznej, ¬wykona zmienne części Mszy o św. Dominiku oraz na jego cześć – procesyjną antyfonę O lumen Ecclesiae (O, światłości Kościoła!), arcydzieło średniowiecznej muzyki sakralnej. Chorał ten śpiewany jest od 750 lat w największe święta dominikanów, po ostatniej, wspólnej modlitwie dnia. Koncert odbędzie się w blasku świec, a rozpocznie się o zachodzie słońca.

Wykonawcy: Zespół wokalny Bornus Consort (kier.art. Marcin Bornus-Szczyciński), Igor Pogorzelski – słowo muzyce.

11 września, godz.19.05 (o zachódzie słońca) | Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu (Klasztor Ojców Pasjonistów)

Utrwalanie światła. Tworzenie murala

Mural – monumentalne malarstwo ścienne trwale zagości w przestrzeni miasta. Na ścianie dawnego kina przy ul. Dąbrowskiego będą tworzyć: Mateusz Rokicki (autor murali m.in. w Warszawie) oraz uczestnicy warsztatów, związani z Pracownią Batiku Mamut, działającą przy MDK. Praca powstanie w trakcie festiwalu.

10 – 13 września; Zakończenie prac 13 września, godz. 16.00 | ul. Dąbrowskiego

Zacząłem od światła Adam Dymek

Jak powstaje dzieło tworzone światłem – Adam Dymek, autor projektów graficznych Fabryki Światła w filmie, opowiadającym o pracy artysty.

10 – 13 września, Rynek

Marek Biliński. Koncert finałowy

Symfonia światła, muzyki i obrazu będzie ukoronowaniem festiwalu. Marek Biliński – wybitny polski multiinstrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej – przedstawi widowisko wg autorskiego programu, opierające się na grze świateł, zsynchronizowanej z muzyką i wizualizacjami na ekranach ledowych. Potężne zaplecze techniczne jest narzędziem umożliwiającym artyście przetworzenie wizji artystycznych w majestatyczne widowisko, demonstrujące potęgę światła.

Artysta posłuży się instrumentem Modular Doepfer BS-2. W programie koncertu po raz pierwszy znalazł się utwór Caliope for ever. Wśród kilkunastu utworów usłyszymy m.in. Ucieczkę z tropiku i Boulevards On The River Of Recollections.

W 1991 roku muzyką Marka Bilińskiego zainteresował się Stanisław Ostoja-Kotkowski, który w Filharmonii Narodowej zrealizował koncert kompozycji muzyczno-laserowych Synkronos 91, gdzie światłami laserów ilustrował muzykę klasyczną i współczesną, m.in. utwory Marka Bilińskiego.

Marek Biliński występuje w Polsce i zagranicą, realizując wielkie widowiska plenerowe. Jest wielokrotnym laureatem plebiscytów prasy branżowej na najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów, autorem muzyki filmowej i teatralnej. Współpracował m.in. z Filharmonią Narodową, a Polski Teatr Tańca – zespół ceniony na arenie międzynarodowej – zrealizował balet Dziecko Słońca, inspirowany jego płytą (choreografia Ewa Wycichowska).

13 września, godz. 19.30 – 21.30 | Plac za kościołem farnym

Warsztaty

MURAL | Mateusz Rokicki przeprowadził zajęcia dla osób, związanych z Pracownią Batiku Mamut. Mural wykonany wg ich projektu znajduje się w MDK.

BATIK – SZTUKA ŚWIATŁA | Pracownicy przasnyskich urzędów i innych instytucji publicznych wzięli udział w warsztatach batiku. Tkanina zdobiona techniką batiku, w spotkaniu ze światłem daje jakość podobną do witrażu.

WARSZTATY CHÓRALNE | 9 –10 czerwca chór Parafii pw. św.Wojciecha w Przasnyszu, kierowany przez organistę Rafała Witkowskiego, uczestniczył w warsztatach, których tematem były części zmienne Mszy gregoriańskiej: Introitus, Alleluja i Commmunio. Zajęcia poprowadził Marcin Bornus-Szczyciński – kantor Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, założyciel i kierownik artystyczny zespołu wokalnego Bornus Consort. Gościny uczestnikom udzieliło sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki (Klasztor Ojców Pasjonistów).

WARSZTATY WOKALNE DLA MŁODZIEŻY | Warsztaty dla młodych przasnyszan poprowadzi organista z Parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu – Rafał Witkowski. Podczas kilku spotkań, poświęconych wykonawstwu dawnej muzyki polskiej w oparciu o psalmy Mikołaja Gomółki, przygotuje młodzież do wspólnego występu w Kościele Farnym w Przasnyszu. Celem warsztatów jest rozwój zainteresowań artystycznych. W projekcie biorą udział dwie szkoły w Przasnyszu: Akademickie Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej.

WARSZTATY DLA DZIECI: N jak niewidomy i Czarna książka kolorów | Ciekawie i nieszablonowo przybliżą sposób, w jaki postrzegają świat osoby niewidome i niedowidzące. Projekt we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Fundacji Polska Bez Barier | 13 września.

Dziennikarstwo społeczne

Młodzież z klasy o profilu dziennikarskim z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej dokumentuje festiwal i współpracuje z lokalnymi mediami. Grupą opiekuje się jej nauczycielka – Elżbieta Tyniecka.

Specjalnymi gośćmi jest Szkolna Grupa Medialna Trapez, młodzi ludzie z gimnazjum w Koluszkach, także interesujący się dziennikarstwem, dokumentujący wydarzenia festiwalu.

Światłodajnia Biuro festiwalowe

Informacje – co, kiedy i gdzie dzieje się oraz punkt kontaktowy dla wszystkich osób zaangażowanych w festiwal, 10 – 13 września | Rynek