Aktualności

O KONCERCIE FINAŁOWYM „NUTY WIELKIEGO PASTERZA”

KONCERT FINAŁOWY „NUTY WIELKIEGO PASTERZA” Kościół Farny, 12 września 2015 (sobota – wieczór godz. 19.30)

Po raz pierwszy wystąpi w Przasnyszu, na koncercie naszego Festiwalu, kultowy zespół góralski Trebunie-Tutki. W programie pt. „Nuty Wielkiego Pasterza”, poświęconym Świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zespół zaprezentuje się razem z muzykami: Kubą „Bobass” Wilkiem – gitara basowa, Olafem Węgrem – saksofon oraz dwoma chórami klasycznymi – Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym i Międzypokoleniowym Chórem Festiwalowym pod kier. Teresy Gręziak i Rafała Witkowskiego. Ten oryginalny koncert, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki i przez niego prowadzony, jest muzycznym wspomnieniem o wybitnym Papieżu-Polaku, który czuł się góralem.

„Nuty Wielkiego Pasterza” prezentujemy publiczności w Przasnyszu w szczególnym dla Karola Wojtyły, Kościoła polskiego i wszystkich Polaków Roku.
W programie koncertu znajdą Państwo utwory zespołuTrebunie-Tutki, inspirowane twórczością wielkich kompozytorów polskich oraz tradycyjną, dawną i nową, muzykę góralską.Podczas tego Muzycznego Wieczoru w zabytkowej Przasnyskiej Farze spotkają się trzy muzyczne żywioły: muzyka góralska, stylistyka jazzowa i klasyczne brzmienie.

Wydarzenie głównie Festiwalu poprzedziły warsztaty wokalne zorganizowane dla Chóru Parafialnego działającego przy Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu oraz próby powołanego z tej okazji w Przasnyszu Międzypokoleniowego Chóru Festiwalowego.

 

MIĘDZYPOKOLENIOWY CHÓR FESTIWALOWY

„Zaśpiewajmy razem w Przasnyszu Świętemu Janowi Pawłowi II”

Nową inicjatywą na Festiwalu Fabryka światła w tym roku jest powołanie Międzypokoleniowego Chóru Festiwalowego pod kierunkiem Rafała Witkowskiego.

17 maja rozpoczęły się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu niedzielne próby, które będą trwały aż do września br. Międzypokoleniowy Chór Festiwalowy wystąpi pod kier. Rafała Witkowskiego i Teresy Gręziak na Koncercie Finałowym II edycji Festiwalu pt. „Nuty Wielkiego Pasterza”w Kościele Farnym w Przasnyszu, z udziałem słynnego zespołu góralskiegoTrebunie-Tutkii Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, który istnieje już 50 lat. Chór Festiwalowy razem z zespołem Trebunie -Tutki i Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym zaśpiewa utwór „Niech serce bije” oraz samodzielnie wykona specjalnie wybrane na tę okazję utwory maryjne Henryka Mikołaja Góreckiego i Jakoba Arcadelta.

Uroczysty koncert w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II ,który poprowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka, organizujemy wraz z partnerami Festiwalu – Urzędem Miasta Przasnysz i Parafią św. Wojciecha w Przasnyszu, w sobotę 12 września 2015 roku o godz. 19.00, w uchwalonym przez Sejm RP, „Roku Świętego Jana Pawła II”.

 

WARSZTATY WOKALNE DLA CHÓRU PARAFIALNEGO W PRZASNYSZU

W dniach 20-21 kwietnia oraz 1-2 czerwca zorganizowano warsztaty wokalne dla Chóru Parafialnego działającego przy Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Zajęcia poprowadziła śpiewaczka, pedagog i animator Marlena Borowska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego Prof. Haliny Słonickiej. Jest ona założycielką Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, którym kieruje od 1992 r. Jej liczni wychowankowie, laureaci wielu konkursów wokalnych, są studentami większości Akademii Muzycznych w Polsce oraz solistami Teatrów Operowych w kraju i za granicą. W roku 2013 została uhonorowana m.in. odznaczeniem nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, natomiast w r 2014 otrzymała od Prezydenta Miasta Suwałk doroczną, prestiżową Nagrodę – „Włócznię Jaćwingów” za wybitne zasługi na rzecz miasta Suwałk.

Celem muzycznych warsztatów było wskazanie przasnyskim chórzystom kierunku rozwoju, budowa podstaw profesjonalnego warsztatu wokalnego, inspiracja, które pozwolą im w przyszłości rozwinąć muzyczne umiejętności pod kierunkiem organisty i dyrygenta prowadzącego Chór Parafialny w Przasnyszu Pana Rafała Witkowskiego.