Koncert pt. „Już nigdy” w wykonaniu Miejskiego Chóru Męskiego


WYKONAWCY:
Miejski Chór Męski z Przasnysza
Agnieszka Hekiert – wokalistka jazzowa, konsultant do spr. wokalnych
Waldemar Maćkowski – dyrygent
Kwartet „Premiera” pod kier. Mariusza Kielana
Mariusz Kielan – skrzypce
Adrian Janda – klarnet
Witold Jarosiński – akordeon
Jarosław Jekiełek – kontrabas

W programie koncertu „Już nigdy”, przygotowanego specjalnie na Festiwal Fabryka światła w Przasnyszu, przy wsparciu merytorycznym i finansowym Mazowieckiego Instytutu Kultury, znajdą się przedwojenne szlagiery z lat trzydziestych XX wieku znanych autorów m.in.: Jerzego Petersburskiego, Zygmunta Karasińskiego, Artura Golda, Mieczysława Mierzejewskiego, Tadeusz Mullera, które śpiewał wówczas Mieczysław Fogg oraz dwie piosenki Henryka Warsa. W 1938 roku Mieczysław Fogg, nasz wybitny i bardzo lubiany artysta, odszedł z Chóru Dana i rozpoczął własną, solistyczną karierę. Występował na scenie, w radiu, nagrywał płyty. W tym czasie gimnazjalista Stanisław Ostoja- Kotkowski, późniejszy artysta plastyk znany na świecie, którego wspominamy przy każdej edycji Festiwalu, przyjechał w 1937 roku wraz z rodzicami do Przasnysza. Mieszkał tutaj do roku 1944. Koncertem „Już nigdy” chcemy Państwu przypomnieć muzyczny klimat tego okresu. Koncertowi plenerowemu będą towarzyszyć historyczne zdjęcia z Przasnysza tamtych lat.

Miejski Chór Męski rozpoczął przygotowania do koncertu w czerwcu tego roku. Warsztaty wokalne z udziałem wokalistki jazzowej Agnieszki Hekiert, znanej ostatnio z programu Telewizji Polsat „Twoja twarz brzmi znajomo”, odbywały się w lipcu i sierpniu. Koncert na Rynku Przasnyskim będzie ukoronowaniem naszego projektu.
Miejski Chór Męski pod kierunkiem Waldemara Maćkowskiego wystąpi po raz pierwszy w towarzystwie warszawskiego Kwartetu Premiera. Na plenerowej scenie w Przasnyszu pojawi się także sama Agnieszka Hekiert.

PROGRAM
„Jak za dawnych lat” – tango z filmu „Manewry miłosne” z 1935 roku , Henryk Wars – muzyka, wersja instrumentalna
„Jesienne róże” – tango nastrojowe z 1932 roku , Artur Gold – muzyka, Andrzej Włast – słowa, rewia „Przebój Warszawy”
„Ja mam czas, ja poczekam” – tango z 1934 roku (oryg. Bodo, cover Fogg), Mieczysław Mierzejewski – muzyka, Emanuel Schlechter – słowa
„Pamiętam Twoje oczy” – tango z 1930 roku, Zygmunt Karasiński – muzyka, Stanisław Biernacki (ps. Tadeusz Stach) – tekst (Fogg i Chór Dana) rewia „Halama u nas”
„Odrobinę szczęścia w miłości” – tango z filmu Co mój mąż robi w nocy z 1934 roku, Jerzy Petersburski – muzyka , Emanuel Schlechter – słowa
„Na pierwszy znak” slowfox z filmu Szpieg w masce z 1933 roku , Henryk Wars – muzyka, Julian Tuwim -słowa
„To ostatnia niedziela” – tango z 1935 roku , Jerzy Petersburski – muzyka, Zenon Friedwald – słowa
„Ukochana ja wrócę” – tango z 1939 roku, Tadeusz Muller – muzyka, Eugeniusz Żytomirski – słowa
„Już nigdy” – tango z 1930 roku, Jerzy Petersburski – muzyka, Andrzej Włast – słowa

AGNIESZKA HEKIERT
Wokalistka jazzowa, znana ostatnio z programu Telewizji Polsat „Twoja twarz brzmi znajomo”, od 2009 roku współpracuje z wybitnym artystą amerykańskiej sceny jazzowej Bobbym McFerrinem, jak również z Trio Krzysztofa Herdzina w Polsce i saksofonistą Leszkiem Żądło i bułgarskim Trio w Monachium. Była również rozchwytywanym trenerem śpiewu takich programów telewizyjnych m.in. : X-Faktor (TVN), Mam Talent (TVN), My Camp Rock II (Disney Channel), Fabryka gwiazd (Polsat). Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracowała z wieloma gwiazdami sceny polskiej m.in. : Krzysztofem Ścierańskim, Wiesławem Pieregorólką, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim i Markiem Bałatą. W 2012 roku Universal Musik Polska wydał autorską płytę Agnieszki Hekiert pt. „Stories”.

KWARTET PREMIERA
Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i na stałe współpracują z kameralnymi oraz symfonicznymi orkiestrami w całym kraju. Wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki swingowej zaowocowały współpracą w czteroosobowym składzie i ostatecznie w 2003 roku zespół przyjął nazwę Kwartet Premiera. Repertuar zespołu stale rozbudowuje się i obecnie obejmuje zarówno muzykę cygańską, żydowską, piosenki francuskie, włoskie, jak i polskie utwory lat 20-tych i 30-tych, należące dziś do kanonu muzyki retro.

Małgorzata Kalicińska / Mazowiecki Instytut Kultury
Autor pomysłu koncertu „Już nigdy” i warsztatów wokalnych