Piknik Naukowy – Heweliusze Nauki

Świat symetrii – LUSTRA

Odbicie w lustrze towarzyszy nam przez całe życie, ale co tak właściwie ono przedstawia? Czym jest odbicie lustrzane? Stacje doświadczalne pozwolą nam zajrzeć w niekończący się tunel oraz stworzyć zabawne kolarze z własnych twarzy. Dodając kolejne lustra stworzymy zaskakujące i kolorowe obrazy. Animator poprowadzi proste doświadczenia z użyciem luster, m.in. eksperymentując z symetrią różnych przedmiotów. Będzie do dyspozycji uczestników w godzinach 13:00-21:00

Science Busking:

Kuglarstwo Naukowe to chyba najbardziej trafne tłumaczenie dla tej aktywności. Z ang. “busker ” to “artysta uliczny”. Używając prostych rekwizytów, edukator wykonuje z publiką łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia. Siłą Science Busking jest mobilność i możliwość nawiązania bardzo bliskiego kontaktu z uczestnikami. Nie używa się tutaj sceny, ale całego otoczenia. Edukator przemieszcza się po terenie festiwalu, pikniku i angażuje do doświadczeń osoby dookoła. Interakcja jest tutaj dostosowana indywidualnie do każdej osoby. Fenomen bezpośredniego obcowania z nauką jest świetnie odbierany przez każdą grupę wiekową.

Warsztaty naukowe:

Czy gdybyśmy mieli jedno oko, widzielibyśmy przestrzennie? Które oko jest okiem dominującym? Jak działają okulary 3D i co to jest anaglif? Stworzymy własne okulary do oglądania fotografii stereoskopowej.

Oko:
Podczas zajęć uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko. Przyjrzą się też budowie tego organu u innych stworzeń i spróbują prześledzić jego niezwykle skomplikowaną ewolucję. Dlaczego oczy czasem nas oszukują? Jakie ograniczenia ma ludzki wzrok? Wszystkiego dowiemy się podczas warsztatów.

Kolory:
Uczestnicy warsztatów zapoznają się fizyczną rozumieniem pojęcia barwy. Poznają różne sposoby mieszania barw. Dowiedzą się, jak kolory widzą różne zwierzęta i na czym polegają zaburzenia związane z rozróżnianiem barw (daltonizm). Doświadczalnie sprawdzą skąd się biorą kolory tęczy, czemu niebo jest błękitne, a słońce żółte. Zobaczą, jak można zmienić barwę różnych rzeczy, zmieniając źródło padającego na nie światła.

Więcej informacji na temat Heweliuszy Nauki można naleźć na stronie:
www.heweliuszenauki.pl