Wystawa „Struktury Światła”

Wystawa „Struktury Światła” jest owocem wspólnej pracy wykonanej podczas warsztatów w Miejskim Domu Kultury. Brali w niej udział mieszkańcy Przasnysza, którzy chcieli dać wyraz swoim artystycznym wyobrażeniom. Inspiracją do zgłębienia tematu stała się postać Stanisława Józefa Ostoji-Kotkowskiego, który wszystkie swoje działania artystyczne koncentrował na świetle. Łączył wiele dziedzin sztuki w jedną całość. Jego odkrycia towarzyszą koncepcji programowej Festiwalu Fabryka Światła od samego początku. W tym roku również na wystawie pojawią się prace nawiązujące do laserowych eksperymentów artysty.

Podczas tworzenia obiektów świetlnych do tej wystawy czerpaliśmy także wzorce z twórczości największych sław świata sztuki współczesnej, artystów profesjonalnych i uznanych, dla których światło stanowi środek przekazu pewnych idei. W tym gronie znajdują tak wybitne postacie jak James Turell – amerykański artysta konceptualny, którego prace badają relację pomiędzy światłem a przestrzenią tworząc niezwykłe environments (aranżacje przestrzenne); Kurt Laurentz Theinert – niemiecki artysta wizualny, którego wszystkie prace skupiają się wokół światła, jego barw i zależności jakie się pomiędzy nimi tworzą; Diana Ramaekers – niderlandzka artystka, która poprzez światło wchodzi w kontakt z otaczająca przestrzenią; Krzysztof Pająk – malarz, fotograf i projektant, który w swoich obrazach czy rzeźbach korzysta z materiałów fluorescencyjnych tworząc obiekty o “zmiennej” strukturze w zależności od źródła światła oraz Mirosław Filonik – artysta wizualny, który tworzy obiekty świetlne wykorzystując światło elektroniczne.

Niezwykłość barw i efektów wizualnych ma zapewnić widzom „mocne” wrażenia. Na wystawie znajdą się obiekty emitujące światło odbite jak i własne w całym jego spektrum. Do stworzenia instalacji wykorzystaliśmy substancje fluorescencyjne, luminescencyjne, neony LED, urządzenia RGB, przewody luminescencyjne, szkło i wiele innych materiałów. Jedno jest pewne, koło tak skonstruowanej wystawy nie będzie można przejść obojętnie.